Jau nuo pačių seniausių laikų mūsų kraštui nebuvo svetima žemdirbystė. Aišku, keičiantis laikams ji praranda savo svarbą praktiškai visur. Nepaisant to dar daugybė žmonių noriai patys savo sklypuose augina daržoves. Ir tam geriausiai gali tikti ne kas kitas, o šiltnamis, kuris užtikrina maksimalų derlių. Ir gaunamas ne tik didelis jo kiekis, tačiau daržovės užauga greičiau, negu kad atvirame lauke. Tačiau tokie, kokie yra dažniausiai naudojami šiltnamiai buvo ne visada. Jie nuolat keitėsi ir vyko savotiška šio gaminio evoliucija siekiant sukurti geriausią variantą. Taigi, daugumai turėtų būti įdomu, ypač jaunesnės kartos atstovams, kokie produktai buvo naudojami anksčiau daržovėms auginti.

Stiklinis šiltnamis galima sakyti, jog yra pats seniausias variantas ir dabartinio analogo pirmtakas. Žinoma, viskas prasidėjo ne nuo daržovių auginimo. Kadangi tokiose stiklinėse patalpose pirmiausiai buvo auginami egzotiški augalai ir jas turėti galėdavo leisti sau tik pakankamai turtingi žmonės. Būtent todėl oranžerijos arba žiemos sodai dažniausiai puikuodavosi prie dvarų. Ir tik po gerokai ilgesnio laiko ši idėja pasieka platesnį ratą žmonių, kurie ją pritaikė gerokai praktiškesniam tikslui. Kadangi savo uždauginti produktai buvo pakankamai svarbi maisto raciono dalis. O galimybė padidinti bei paspartinti derlių tuo metu buvo tikrai revoliucinė naujovė. Aišku, stiklu dengtų šiltnamių galime pamatyti ir šiomis dienomis, bet jie jau tikrai nebus iš pačių seniausių laikų. Kadangi tokia technologija buvo naudojama pakankamai ilgai.

Vėliau atsiradus plastiko gaminiams išpopuliarėjo arkinis šiltnamis, kuris yra gerokai paprastesnis savo konstrukcija už stiklinė variantą. Tokie plėvele dengti gaminiai dar kai kur naudojami ir šiomis dienomis. Gana paprasta konstrukcija juos leidžia pasigaminti savarankiškai. O kartu tai užtikrina ir nesudėtingą eksploatavimą. Taigi, tokie lietuviški savadarbiai šiltnamiai kainos atžvilgiu yra vienas iš ekonomiškiausių variantų netgi dabar. Tačiau nuo naujoviškesnių medžiagų bei sprendimų jie gerokai atsilieka. Ir labiausiai skiriasi jų patvarumas bei ilgaamžiškumas.

Todėl pastaruoju metu praktiškai prie daugumos nuosavų namų puikuojasi polikarbonato šiltnamiai. Jie ne tik atrodo gražiai ir tvarkingai, tačiau nereikalauja jokios didesnės priežiūros. Žinoma, toks variantas yra kažkiek brangesnis pasirinkimas, tačiau jeigu įvertinsime jo ilgaamžiškumą, tikėtina, suma neatrodys labai didelė. Taip pat rinkoje yra patobulintų variantų, kurie viduje turi automatines technologijas. Jos gali ne tik palengvinti žmonių darbą, tačiau ir padėti pasiekti geresnių derliaus rezultatų. Kadangi pagrindiniai kriterijai, nuo kurių priklauso daržovių augimas yra drėgmė ir temperatūra. Žinoma, prie to gali prisidėti ir trąšos, tačiau čia jau pašalinis aspektas, kuris bus aktualus tikrai ne visiems. Naujuose variantuose vėdinimas vyksta automatiškai, o laistymo darbai yra labai supaprastinti. Todėl jiems atlikti užtenka tiesiog atsukti kranelį.

https://www.vedrana.lt/siltnamiai/

Taigi, nors išvaizda iš esmės ir nepasikeitė, tačiau šiuolaikiniai lietuviški šiltnamiai savo funkcionalumu gerokai lenkia ankstesnius analogus. O tai kartu leidžia žmonėms džiaugtis derliumi augalų priežiūrai skiriant mažiau laiko. Kas dabar yra labai svarbu, kadangi savo žemėje užauginti produktai jau nėra pagrindinis maisto šaltinis.